Кристијансанд лесно ја освои „Морача“, блиску до пласман на Ф4

Ракометарките на норвешкиот првак Кристијансанд победија на првиот четвртфинален натпревар против црногорскиот шампион Будуќност во Лигата на шампиони со убедливи 19-24 и се многу блиску до место на завршниот турнир во Будимпешта.

По почетното водство со 3-2, гостинките направија серија од пет голови за 3-7 и до крајот на натпреварот не ја испуштија предноста. На пауза имаа 8-10, а во вториот дел најчесто беше плус три или четири за Кристијансанд. Тренерот Драган Аџиќ и неговите избранички немаа решение за брзите гостински ракометарки и ќе мораат со негатива да патуваа во Норвешка, 19-24.

Најдобри стрелци во победничкиот тим беа Рајстад со шест, Кристиансен со пет и Суланд со четири погодоци, додека кај домашната екипа од Подгорица се истакнаа Јауковиќ со пет и Булатовиќ со четири голови.