Светско првенство Катар 2015

Познат “ол-стар” тимот на првенството

Во  идеалниот состав на првенството се најдоа дури 4 играчи кои настапија во натпреварот за златниот медал. Од репрезентацијата на Франција номинирани се двајца ракометари – Никола Карабатиќ и Тјери Омејер кој го доби признанието за најкорисен играч…

Французите „Експерти“ за освојување на медали (ФОТО)

Француската репрезентација уште еднаш ја потврди својата доминација во машкиот ракомет. Во продолжение погледнете дел од прославата на “експертите“ за освојување на медали. [Best_Wordpress_Gallery id=”30″ gal_title=”Франција експерт за злато”]

Гајиќ најдобар стрелец, Катар нај “фер-плеј” репрезентација

Традиционално на крајот на секое првенство доаѓаат статистиките за најдобрите поединци на првенството. Имено најдобриот стрелец на 24то Светско првенството доаѓа од репрезентацијата која не елиминираше во 1/8 финалните натпревари. Словенецот Гајиќ со вкупно 71…

Конечен пласман на Светско првенство во Катар

Со одигрувањето на финалните натпревари денеска познат е и конечниот пласман на сите репрезентации на 24то Светско ракометно првенство.  Со 5то злато Франција е убедливо на чело на листата на најуспешни репрезентации, а репрезентацијата на…

Златото од Катар за наредниот домаќин: Франција заслужено до врвот на светот по петти пат!

Малкумина очекуваа финалето во Доха да помине во знакот на Катар, но со борбеноста и спортскиот дух, репрезентативците кои настапуваат под знамето на земјата домаќин се заблагодарија за довербата на најдобар можен начин. Иако не…

Полска сензационално стигна до бронзениот медал

Шпанија во поинакво издание од полуфиналниот натпревар со многу проблеми во организацијата на играта во напад и допушти на просечната селекција на Полска да стигне до бронзениот медал во малото финале одиграно денеска во Лусаил…

Вори: Сите потфрливме на ова првенство

Видно разочаран по поразот на неговата репрезнтација, Игор Вори во изјава за РТЛ го коментираше настапот на Хрватска на првенството. “Единствената добра работа е што стигнавме до квалификациите за Олимписките игри во Рио. Се друго…

Полската репрезентација казнета од ИХФ поради испадот на официјалното лице на полуфиналниот дуел

Очекувно Дисциплинската комисија на 24-то Светско Ракометно Првенство по пријава од техничкиот делегат на ИХФ и официјалниот ИХФ делегат по натпреварот Полска-Катар кој се одигра на 30 јануари изрече казни за постапката на репрезентацијата на…

Червар: Нашите играчи немаат победнички менталитет како Французите

Храватската репрезентација го заврши светското првенство на 6тата позиција по денешниот пораз од Данска со резултат 28-24. Тренерот на македонскиот шампион Металург – Лино Червар во колумна за index.hr го коментира настапот на Хрватска: “Нашиот менталитет не…