СЕХА: Вардар го совлада Брест Мешков

По завршувањето на СП во Катар, ракометарите на Вардар им се вратија на клупските обврски. Во дерби натпреварот на коло на СЕХА Лигата вардарци го совладаа Мешков Брест со резултат 28-25 со што успешно го започнаа вториот дел од сезоната.

Вардар-Брест Мешков 28-25 (13-13)

Рутенка го донесе првото водство за гостите од Белорусија, а на спротивната страна врати Прибак за 1-1 по три минути игра. “Црвено -црните” искористија неколку грешки во нападот на Брест и со голот на Тоскиќ успеаа да дојдат до првото водство од два гола позитива 5-3 по десет минути игра. Мешков Брест многу брзо успеа да се врати во игра и со вториот гол на Никуленкау го превзема водството 6-7, кое благодарение на неефикасаната игра во нападот на вардарци, успеа да го одржи до последните секунди од првиот дел, пред Шишкарев да ги постави конечните 13-13 на полувреме.
Раул Гонзалес го започна вториот дел со стартерите Душебаев и Горбок кои одмараа во првото полувреме , но и тоа не ги спречи гостите со двата гола на Камшик и Стојковиќ да дојдат до +2, 13-15. Водството на Брест како да ги подразбуди вардарци, кои инспирирани од одличниот Штербик во вториот дел со серија од 6-2 успеаа повторно да поведат со 19-17 во 40 минута. “Црвено црните” имаа и три голови разлика кои не гарантираа мирна завршница. Тоа го потврди Вукиќ кој со својот успеа да донесе израмнување за својот тим 24-24 на пет минути до крајот. Вардар одговори со серија од 3-0 која ја предводеше руското трио Дивбиров, Шишкарев, Горбок за нова позитива од +3, 27-24 на минута и пол до крајот со што беа решени сите дилеми. Точка на натпреварот стави Марковиќ за конечни 28-25.

Најпрецизни во екипата на Вардар беа Тимур Дибиров со 8 и Данил Шишкарев со 5 погодоци.