Ќе играат 20 екипи: Младинските лиги почнуваат на 14 октомври

Вкупно 13 екипи во машка и седум во женска конкуренција ќе се натпреваруваат во Младинските лиги во новата сезона која стартува на 14 и 15 октомври. Тие ќе разигруваат за место на завршниот турнир каде што ќе има место за најдобрите четири екипи.

Со оглед на тоа што машките екипи се поделени во две групи таму на фајнл-фор турнирот ќе играат најдобрите две од групите, додека кај девојчињата најдобрите четири ќе разигруваат за титулата.

Свои екипи во машка конкуренција пријавија повеќе тимови. Се работи за 13 состави кои се поделени во две групи. Во првата има седум, а во втората шест екипи.

ГРУПА 1: Вардар, Јуниор Ивни, Прилеп, Металург, Охрид 2013, Еурофарм Работник, Пелистер.

ГРУПА 2: Радовиш, Младост, Пролет 62, Металург 2, Борец, Вардар Јуниор.

Во женска конкуренција има само една група, а таму се екипите на: Металург, Ѓорче Петров-Вардар, Вардар, Кузман-Вардар Илинден, Гевгелија, Вардар јуниор, Кичево 10.