Јотиќ и Дибиров во топ 3 стрелци во СЕХА

Двајца ракометари кои играат за македонските тимови во СЕХА лигата после групната фаза се наоѓаат меѓу најдобрите тројца стрелци во натпреварувањето.

Далеку напред на листата е Валјупов од Мешков Брест кој имаше убедливо најдобра сезона од сите и играше најмногу така што и успеа да биде во најдобра позиција со 83 погодоци. Јотиќ и Дибиров го следат, но потоа доаѓаат неколку ракометари кои се во мала разлика така што е јасно дека и напролет битката за листата на стрелците ќе биде само за 2. позиција.

СЕХА ЛИГА

ЛИСТА НА СТРЕЛЦИ

83 – Никита Валјупов (Мешков Брест)

47 – Ловро Јотиќ (Еурофарм Работник)

46 – Тимур Диборов (Вардар)

45 – Виктор Матичиќ (Металопластика)

43 – Саша Баришиќ Јаман (Нексе)

42 – Милан Милиќ (Металоплстика)

39 – Дејан Бабиќ (Металопластика)

39 – Хавиер Муњоз Кабезон (Татран Прешов)

38 – Алекса Кљајиќ (Металопластика)

38 – Јовица Николиќ (Војводина)