Ѕвездата на Вардар го предводи тимот на квалификациите за ЕП 2020 (ВИДЕО)

Ракометарот кој во последната сезона играше убедливо најдобро во редовите на Вардар, Даинис Кристопанс доби уште едно признание за неговата одлична форма со пласманот на неговата репрезентација, Летонија на Европското првенство во 2020 година.

Ова беа историски квалификации за Летонија, а Кристопанс беше незадржлив на теренот и едноставно играч кој покажа најмногу според ЕХФ на позицијата десен бек. Тој се најде во топ 7 тимот и се најде во друштво на Шмид, Пеливан, Генти… Има и малку чуден избор за некои позиции, па затоа погледнете ги најдобрите седум ракометари во квалификациите.

Како што е познато Македонија се пласираше на овој шампионат, но нема ракометар во најдобрите седум. Македонија е рангирана во 2. шешир, а ждрепката е в петок до 18:45 часот.

💥 Enjoy the best selection of players at the Men’s EHF EURO 2020 Qualifiers!GK: Yann Genty – 🇫🇷 Equipes de France de HandballLW: Bjarki Mar Elisson – 🇮🇸 HSÍ – Handknattleikssamband ÍslandsLB: Doruk Pehlivan – 🇹🇷 Türkiye Hentbol FederasyonuCB: Andre Schmid – 🇨🇭 handball.chRB: Dainis Krištopans – 🇱🇻 Latvijas Handbola federācijaRW: Dmitrios Tziras – 🇬🇷 Hellenic Handball Federation – ΟΧΕLP: Leps Petrovsky – 🇨🇿 Česká Házená / Czech Handball

Публикувахте от EHF EURO в Вторник, 25 юни 2019 г.