Ѓер повторно шампион на Унгарија

Ракометарките на Ѓер Ауди ЕТО уште еднаш ја потврдија својата доминација во Унгарија. Во финалето за шампионската титула беа убедливи против ФТЦ Будимпешта со резултат 30:25 ( 16-11). Уште од самиот почеток Ѓер тргна во офанзива, и успешно ја заврши сезоната. Титулата во првенството беше како шлаг на освоената лига на шампиони. Најефикасни во победата на Ѓер беа Локе и Ковачиќ со седум постигнати голови, кај поразената екипа Томори упати седум прецизни удари, а пак шпанската репрезентативка Пена беше стрелец на шест постигнати голови во мрежата на Ѓер. Првиот натпревар меѓу овие две екипи заврши со резултат 32:25.

тервел
Фото: ehfcl.com

Ѓер наредната сезона ќе биде без Катарина Булатовиќ која потпиша за Будуќност , и Тервел која ја завршува својата успешна кариера.