Чехот објави прекин на соработката со Барса: Јиха заминува во пензија?

Легендарниот чешки ракометар Филип Јиха ја прекинува соработката со Барселона и покрај тоа што имаше договор на уште една сезона, па во следната година нема да го гледаме во каталонскиот дрес. Јиха во соопштението што го објави на социјалните мрежи ги наведе причини поради кои се решил на ваков потег, а не ја исклучува можноста и да ја заврши богатата кариера.

„Не сум повеќе член на тимот на Барселона и нема да играм таму наредната сезона. На клубот и на соиграчите им посакувам успешна сезона! Поради моите повреди, посебно по операциите на коленото, не бев во можност да се вратам на нивото на кое посакував и ниво на кое со успех играв многу години во Бундес Лигата. Тажен сум што морам да го објавам ова, но сепак и ова е дел од животот на професионалните спортисти. Сега ми треба малку време да размислам и да поразговарам за мојата иднина со семејството и со моите најблиски пријатели.“ – напиша Јиха на Инстаграм.

Пред да се пресели во Барселона, Јиха со успех настапуваше во Бундес Лигата, каде играше за Лемго и Кил, а во татковината беше играч на Дукла Прага и Плзен, а беше член и на швајцарскиот тим Сент Гален.

Hello everyone! I am not any more a member of the squad of the team of Fc Barcelona for the next season. I wish the club and the players a very successful season! Due to my injuries especially my pubis bone and knies surgeries I wasn’t able to get back on the level of playing where I personally would be happy to play successful handball and where I spent a lot of years of my career in the German Bundesliga. I am very sad to say it, but I know that this is also a part of live as a professional sportsman. Now I will need some time to think and discuss my future with my family and closest friends… Thank you! Your Filip Ahoj všem, rád bych touto formou všem svým fanouškům oznámil, ze počínaje dnešním dnem již nejsem členem týmu FC Barcelona. Všem hráčům i fanouškům klubu přeji velmi úspěšnou sezónu. Kvůli zdravotním problémům, především pak po operacích se stydkou kostí a mými koleny, nejsem již schopen se dostat na takovou úroveň házené, ze které bych měl radost a kterou jsem si užíval především během mnoha krásných sezon v německé Bundeslize. Je to do jisté míry smutné, na druhou stranu to patří k životu profesionálního sportovce, oznamovat takové věci. Budu nyni potřebovat nějaký čas se svou rodinou a nejbližšími přáteli, abychom probrali, jakým směrem se bude ubírat moje další budoucnost – zda ještě aktivně nebo už zcela novou cestou. Díky všem. Váš Filip

A post shared by Filip Jicha (@filda39) on