ЧЕЛЕНЏ КУП: Темелков против Алингсас на голем предизвик

Во 2. рунда на Челенџ купот во машка конкуренција и сезонава нема екипи од Македонија. Поради високиот рејтинг на машките клубови нема да има тимови кои ќе играат во овој куп, па оттаму останува земјите со понизок рејтинг да ги одмерат силите во ова натпреварувње.

Во 2. коло барем Владимир Темелков со Кјернинг треба да игра во Шведска кај минатогодишниот учесник на турнирот во Струга, Алингсас. Тоа ќе биде интересен меч, но и голем предизвик за клубот од Луксембург.

ЧЕЛЕНЏ КУП (МАЖИ)

ДВОЈКИ ЗА 2. КОЛО

КАСТРИОТИ (Косово) – ДУКЛА ПРАГА (Чешка)

БЕРН (Швајцарија) – ДИНАМО ПАНЧЕВО (Србија)

СОКОЛ НОВЕ ВЕСЛИ (Чешка) – ДОБРУЏА (Бугарија)

ДРАМЕН (Норвешка) – МАХСУЛ (Азербејџан)

АЛИНГСАС (Шведска) – КЕРЈЕНГ (Луксембург)

КТУ КАУНАС (Литванија) – ТАЛИН (Естонија)

ОЛИМПИЈА (В. Британија) – ОДЕСА (Украина)

Х71 (Фарски острови) – МАРИБОР (Словенија)

МАШЕКА (Белорусија) – СЛОГА (БиХ)

ПАФОС (Кипар) – ПАС АЕРОПОС (Грција)

ВИЛНУС (Литванија) – ВОГОШЧА (БиХ)

ДИКЕН (Финска) – ЛИВИНГСТОН (В. Британија)

ГРАНИТАС КАУНАС (Литванија) – ТИРАСПОЛ (Молдавија)

ИФК ХЕЛСИНКИ (Финска) – БРЕГЕНЦ (Австрија)

ДУДЕЛАНЖ (Луксембург) – ТЕНАКС ДОБЕЛЕ (Летонија)

КАРВИНА (Чешка) – ЈУВАЛИМ (Израел)

ДИНАМО ВИКТОР (Русија) – КАСАНО МАЊАНО (Италија)