Црногорецот Чавор прв стрелец во унгарската лига

Репрезентативецот на Црна Гора и ракометар на Чургу – Стефан Чавор моментално ја предводи листата на стрелци во унгарската лига. По десет одиграни натпревари, Чавор е на првото место со 52 погодоци, зад него е неговиот сонародник, Милош Вујовиќ, со 48 погодоци. Во екипата на Чургу настапува и ракометарот од Македонија, Дарко Димитриевски кој не се најде во листата од топ 20 стрелци.

Листа на стрелци, топ 20

handball hungary 8

Фото: Csurgói KK