ХЈС Работник го доби дербито со Вардар 2 во Првата лига

Во дерби натпреварот во рамките од Првата лига се судрија ХЈС Работник и РК Вардар 2 во Битола. Ракометарите на Работник триумфираа против гостите од Скопје со еден гол разлика, 25:24 (12:11).

Со победата против Вардар 2, ХЈС Работник моментално е лидер на табелата во првата лига.

Резултати, 5-то коло

ХЈС Работник – РК Вардар 2 25:24 (12:11)

РК Гостивар – Преспа 24:28 (10:11)

Куманово – Метрополис 30:23 (10:13)

Младост – Македонија Ѓ.П 32:25 (17:9)

ГРК Тиквеш  – Струга 31:24 (15:11)

Табела