Хрватите со победа ја стартуваа одбраната на титулата(ФОТО+ВИДЕО)

Репрезентацијата на Хрватска која е трикратен европски шампион во ракомет на плажа ( 2009, 2011 и 2013 година) со победа над Германија го стартуваше ЕП во Лорет Дел Мар. Хрватите убедливо ги добија двете полувремиња со 24-16 и 22-12 и со 2-0 сосема заслужено со победа ја започнаа одбраната на титулата.
FLP_0706

Најпецизен во хрватскиот состав беше Војновиќ Драго кој успеа да постигне 12 поени ( н.з во ракомет на плажа се смета во постигнати поени) а Семрен Матеј и Думенчиќ Иван постигнаа по осум.

FLP_0734

Еден од најпрецизните ракометари на Хрватска, Матеј Семрен по натпреварот за 24Ракомет изјави:


Најпрецизниот на премиерниот натпревар на 9-то издание на Евопското првенство во Хрватска, Драго Војновиќ по премиерниот меч за 24Ракомет изјави:

ФОТО: ФИЛИП ВИРАНОВСКИ