ФОТОСТОРИЈА: СЕ СПУШТИ ЗАВЕСАТА НА „СТРУГА 2015“

Со натпреварот меѓу Динамо Букурешт и Сесон Ренс, „Струга 2015“ официјално доби свој крај. Победниците прославија, а периодот за тактичките нагодувања, и запознавање со можностите на новите ракометари во клубовите полека привршува. Пред љубителите на ракометот претстои возбудлива сезона, во која ќе имаат можност да ги следат сите екипи кои учествуваа на меѓународниот ракометен турнир во Струга.
Организаторот за наредната година веќе го закажа местото-домаќин на турнирот, а спортскиот центар „Нико Нестор“ го одбележа веројатно последното финале во историјата на престижниот турнир во оваа сала. За квалитетот на екипите кои ќе настапат следната сезона ќе почекаме, а до тогаш ќе ги сумираме впечатоците од четирите августовски ракометни денови во Струга…
fin_struga_galerija (64 of 103)
Поради временските неприлики, последниот натпреварувачки ден во Струга го минавме во спортската сала „Нико Нестор“ каде публиката имаше можност да ги проследи натпреварите за пласман на овогодинешниот струшки турнир…
fin_struga_galerija (1 of 103)
fin_struga_galerija (56 of 103)
fin_struga_galerija (2 of 103)
fin_struga_galerija (55 of 103)
Гости на организацискиот одбор на „Струга 2015“ на финалниот ден беа генералниот секретар на РФМ, Филип Милошевски,  амбасадорката на Франција во Македонија, Лоранс Оер и директорот на агенцијата за млади и спорт,  Марјан Спасески.
fin_struga_galerija (54 of 103)
fin_struga_galerija (53 of 103)
Како и дечињата кои беа дел од ракометниот камп на Робертина Мечевска…
fin_struga_galerija (46 of 103)
На трите македонски судиски парови кои ја делеа правдата на сите натпревари на турнирот, во името на организацискиот одбор, спортскиот директор на „Струга 2015“, Сашо Србиновски им врачи благодарници…
fin_struga_galerija (24 of 103)
Пауновски Никола и Спироски Оливер со директорот на „Струга 2015“
fin_struga_galerija (86 of 103)
Судискиот пар Димитар Митревски и Благојче Тодоровски од Битола, го свиреа мечот за третото место
fin_struga_galerija (82 of 103)
Честа да го судат финалето им припадна на најдобриот судиски пар во Македонија, Начевски Ѓоко и Николов Славе
fin_struga_galerija (84 of 103)
Благодарници за својата работа на овој турнир добија и делегатите Душко Камишевски и Славчо Каланоски
fin_struga_galerija (90 of 103)
Покрај трофеите за најуспешните екипи, на турнирот„Струга 2015“ се доделуваат индивидуални награди за најдобар голман, најпрецизен ракометар и најкорисен играч на турнирот…
fin_struga_galerija (92 of 103)
Медалите за најуспешните на струшкиот ракометен турнир

За најдобар голман на турнирот беше прогласен Кевин Бонафи од француската екипа Сесон Ренс…fin_struga_galerija (93 of 103)

Како најдобар стрелец и најкорисен ракометар на турнирот беше прогласен Ахмед Мустафа Елахмер кој постигна вкупно 27-голови.

prvatretden (27 of 33)

Победник на натпреварот за трето место беше екипата на Бенфика, која го совлада единствениот македонски претставник на овој турнир, РК Струмица со резултат 27-31 (13-16)…

fin_struga_galerija (101 of 103)

Бронзениот медал и трофејот за третопласираната екипа ги додели генералниот секретар на РФМ, Филип Милошевски…

fin_struga_galerija (94 of 103)
Генералниот секретар на РФМ, Филип Милошевски го врачи пехарот за освоеното трето место на екипата на Бенфика

fin_struga_galerija (95 of 103)

fin_struga_galerija (96 of 103)

Француската амбасадорка, Лоранс Оер им ги додели сребрените медали и трофеј на ракометарите на Динамо Букурешт. Тие со резултат 24-33 во големото финале загубија од Сесон Ренс и го освоија второто место на турнирот…

fin_struga_galerija (97 of 103)
Француската амбасадорка Лоранс Оер им ги доделува медалите на ракометарите на Динамо Букурешт

fin_struga_galerija (102 of 103)

Дел од официјалните лица на турнирот „Струга 2015“…

fin_struga_galerija (59 of 103)
Записничката маса на 43-от меѓународен ракометен турнир пред почетокот на финалниот натпревар

Победници на турнирот „Струга 2015“ се ракометарите на францускиот претставник Сесон Ренс, златните медали и трофејот на седмопласираната екипа во францускиот шампионат им ги додели директорот на Агенцијата за млади и спорт,  Марјан Спасески…fin_struga_galerija (91 of 103)

fin_struga_galerija (100 of 103)

fin_struga_galerija (103 of 103)

fin_struga_galerija (87 of 103)

fin_struga_galerija (99 of 103)

ФОТО: КРИСТИНА ЗАТУРОВСКА & АЛЕКСАНДРА ДЕЈКОСКА