Фотогалерија: Како помина првиот ден од 42-то издание на интернационалниот ракометен турнир Струга

Со ревијалниот натпревар меѓу ракометниот клуб Струга и Металург Јуниор започна турнирот „Струга 2014“. По свеченото отварање на кое обраќање имаше директорот на Агенцијата за млади и спорт, започна официјалниот, натпреварувачки дел со натпреварот меѓу Металург и Кретеј. Потоа Металопластика ги одмери силите со рускиот вицепрвак Санкт Петербург, дуел кој убедливо им припадна на русите со резултат 20-31. Екипата на Металопластика не беше рамноправен противник во текот на целиот меч, на полувреме Санкт Петербург имаше водство од 5 голови, кое до крајот на натпреварот прерасна во двоцифрена предност од убедливи 11 голови разлика. Во екипата на Санкт Петербург најистакнат поединец беше левиот бек Коваленко, поранешниот играч на Вардар Про.
Моменти од првиот натпреварувачки ден…[Best_Wordpress_Gallery gallery_type=”thumbnails” theme_id=”1″ gallery_id=”14″ sort_by=”order” order_by=”asc” show_search_box=”0″ search_box_width=”180″ image_column_number=”5″ images_per_page=”50″ image_title=”none” image_enable_page=”1″ thumb_width=”180″ thumb_height=”90″ thumb_click_action=”undefined” thumb_link_target=”undefined” popup_fullscreen=”0″ popup_autoplay=”0″ popup_width=”800″ popup_height=”500″ popup_effect=”fade” popup_interval=”5″ popup_enable_filmstrip=”1″ popup_filmstrip_height=”50″ popup_enable_ctrl_btn=”1″ popup_enable_fullscreen=”1″ popup_enable_info=”0″ popup_info_always_show=”0″ popup_enable_rate=”0″ popup_enable_comment=”1″ popup_hit_counter=”0″ popup_enable_facebook=”1″ popup_enable_twitter=”1″ popup_enable_google=”1″ popup_enable_pinterest=”0″ popup_enable_tumblr=”0″ watermark_type=”none” watermark_link=”http://web-dorado.com”]