Фотогалерија: Вардар и Металург официјално ги вкрстија копјата

Вардар и Металург се најлутите ракометни ривали во регионот, секој натпревар е приказна за себе, беспоштедно се влегува во секој дуел без разлика дали натпреварот ја содржи придавката „пријателски“. Во поновата историја Металург извојува неколку клучни битки, а со тоа и во неколку наврати ja освои прстижната титула шампион на Македонија. Но нови ветришта дуваат во таборот на „вардарци“, нов спортски дом, поголем буџет, шпански стратег и мотивирана публика, рецепт со кој се освојуваат и посериозни лиги од македонската. Несомнено и Вардар и Металург имаат квалитет. „Црвено-црните“ се одлучија за искуство наспроти нив пак четата на Лино Червар ќе се обиде да направи изненадување со млади сили.

Но младоста не значи неискуство, талентираните Мијајло Марсениќ и Џукиќ се сениорски репрезентативци на Србија, Липовина е стандарден на десната бековска позиција во црногорската репрезентација, а Лука Циндриќ преку одличните игри во дресот на Металург обезбеди настап за сениорската репрезентација на Хрватска, еден балкански дрим тим кој за неколку години треба да жари и пали во Европа.

Од „црвено-црната“ страна, одбраната која е клучна за играта на Раул Гонзалес полека се оформува и ја добива посакуваната цврстина со пристигнувањето на искусните Лацковиќ, Горбок и Штербик. Со враќањето на Растворцев Вардар конечно ќе добие покомпатна одбрана достојна на секој ракометен предизвик.

Една добиена битка не ја добива војната. Но ако по утрото денот се познава ќе гледаме возбудлива ракометна сезона.

Во прилог е кратка фото-сторија од вчерашниот натпревар.


[Best_Wordpress_Gallery gallery_type=”thumbnails” theme_id=”1″ gallery_id=”19″ sort_by=”order” order_by=”asc” show_search_box=”0″ search_box_width=”180″ image_column_number=”4″ images_per_page=”61″ image_title=”none” image_enable_page=”1″ thumb_width=”180″ thumb_height=”90″ gallery_name=”var met 6914″ thumb_click_action=”undefined” thumb_link_target=”undefined” popup_fullscreen=”0″ popup_autoplay=”0″ popup_width=”800″ popup_height=”500″ popup_effect=”fade” popup_interval=”5″ popup_enable_filmstrip=”1″ popup_filmstrip_height=”50″ popup_enable_ctrl_btn=”1″ popup_enable_fullscreen=”1″ popup_enable_info=”0″ popup_info_always_show=”0″ popup_enable_rate=”0″ popup_enable_comment=”1″ popup_hit_counter=”0″ popup_enable_facebook=”1″ popup_enable_twitter=”1″ popup_enable_google=”1″ popup_enable_pinterest=”0″ popup_enable_tumblr=”0″ watermark_type=”text” watermark_link=”http://www.24rakomet.mk” watermark_text=”Фото: Благој Ачевски” watermark_font_size=”20″ watermark_font=”Arial” watermark_color=”FFFFFF” watermark_opacity=”30″ watermark_position=”bottom-left”]