Флори ја освои титулата во Франција

Ракометарките на Флори се новите шампионки на Франција оваа сезона. Флори успеа да биде подобар противник од неговите главни конкуренти, Иси Париз и Мец. На последниот натпревар составот на Флори триумфираше против Иси Париз со еден разлика 22:21 и стана нов владител во Франција. Следната сезона Флори ќе учествува во Лигата на шампионите.

Вкупно шест клубови од Франција ќе учествуваат на европска сцена.

Флори – Лига на Шампионки

Иси Париз – КПК

Мец – КПК

Нимес – ЕХФ Куп

Нант – ЕХФ Куп

Миос Биганос – Челинџ Куп