Унгарија и го нанесе првиот пораз на Норвешка и ќе се бори за петто место

Селекцијата на Унгарија одигра феноменална партија против силната Норвешка. На овој меч Норвешка влезе опуштено бидејќи имаше обезбедено место во полуфиналето како првопласирана во група 1.

Група 1 (Унгарија, Дебрецен)

Унгарија – Норвешка 29:25 (15:11)

Норвешка со погодоците на Морк, Вибе и двата на Локе во текот на 3-та минута веќе имаше позитива од 1-4. По кризната игра репрезентативките на Унгарија со серија од 3-0 го изедначија резултатот. Младата Габриела Тот ја враќаше својата селекција во игра и со своите голови не дозволуваше Норвешка да има поголема позитива. Вистинска ерупција настана кога Унгарија водена од фантастичната Киш Ева ја преполови разликата на Норвежанките, а потоа успеа да создаде и своја предност. Мајер Сабина израмни на 11-11 во текот на 24та минута, а една минута подоцна Анико Ковачиќ и го донесе посакуваното водство на унгарската селекција. Со двата голови на Мајер и Булат селекцијата на Унгарија на полувреме имаше предност од 15-11.

Во вториот дел Офтедал намали за 15-12, но повторно Мајер преку пикерската позиција успеа да го врати водството од првиот дел. Во 35та минута Унгарија ги имаше највисоките шест разлика (19-13). Унгарските репрезентативки ја чуваа предноста до самиот крај и не дозволија конечниот исход да биде доведен во прашање. На крај заслужена победа на унгарската селекција која не е доволна за пласман во полуфиналето.

Најефикасна ракометарка во селекцијата на Унгарија беше Анита Булат со шест погодоци, во селекцијата на Норвешка Хајди Локе беше единствена светла точка со шест погодоци.