Толку од ПСЖ: Мелгард се враќа во Данска

Специјалистот за одбрана, Хенрик Мелгард, со кого ракометарите на Вардар си имаа работа на финалниот дуел од Лигата на шампионите, по три сезони си заминува од Париз и се враќа во татковината, каде ќе го носи дресот на Алборг.

Мелгард потпиша тригодишен договор со данскиот тим. Ова за него ќе биде враќање во Алборг чиј дрес го носеше и претходно. Освен за ПСЖ има играно и за Колдинг и Скјерн, а имаше и авантура во катарската Лехвија.

За националниот тим има играно на 115 натпревари и има постигнато 154 голови.