Среќен роденден, Никола!

Денес еден од најдобрите ракометни играчи во светот полни триесет години. Екипата на 24 ракомет му го честита роденденот и му посакува многу спортски успеси.
20140411-121642
Никола е роден на 11 април 1984 година во Ниш , СР Србија, СФР Југославија. Таткото на Никола, Бранко Карабатиќ кој по потекло е од Вршње, село помеѓу Трогир и Марина (поморски Хрватска), исто така бил професионален ракометар . Во својата кариера, Бранко играл за ракометната екипа од Ниш , Железничар , каде што ја запознал својата сопруга Радмила, кој е од Алексинац, Србија. Семејството се преселило во Франција кога Никола имал 3 и пол години бидејќи Бранко доби тренерска работа таму. Никола има помлад брат Лука, роден на 19 април 1988 година. Со францускиот ракометна репрезентација, тој освои две златни медали од Летните Олимписки Игри (2008 и 2012 ), два златни медали од Светското Првенство ( 2009 и 2011) , а исто така три златни медали од Европското Првенство (2006, 2010 и 2014 ). Во 2011 година, тој ја освои наградата на L’Equipe, Шампион на шампионите.
Карабатиќ ја започна својата професионална кариера во врвниот француски клуб Монпелје. Таму, тој стана францускиот шампион во 2002 , 2003, 2004 и 2005 година , а исто така ја освои Лигата на Шампионите во 2003 година. Потоа играше за германскиот клуб ТХВ Кил (THW Kiel) , станувајќи германскиот шампион во 2006, 2007 и 2008 година, a во 2007 ја освои и Лигата на Шампионите. летото 2009 тој ја напушта Германија и се враќа во Монпелје, освојувајќи три други француски шампионска титула во 2010, 2011 и 2012 година. По краткиот престој во Pays d’ Aix ракометниот клуб ( Aix -en-Provence ) помеѓу февруари и јуни 2013 година, се сели во Шпанија каде во моментов игра за екипата на Барселона.