РФМ РАСПИША КОНКУРС ЗА НОВ СЕЛЕКТОР (ФOTO)

Ракометната Федерација на Македонија распиша конкурс за нов селектор кој ќе ја води машката сениорска репрезентација. По лошиот резултат во Гдањск, хрватот Ивица Обрван си поднесе оставка, а управниот одбор на РФМ ја прифати истата.

По оставката на Обрван, ракометната јавност во Македонија започна да ги промовира новите селекторски имиња, меѓу кои се најде и тренерот на Металург, Лино Червар. Засега Червар е еден од најсигурните места за селекторската фотелја. РФМ во 2013 се обиде да го донесе Червар на селекторското место, но тогаш не се најде заеднички јазик.
Комплетното соопштение на РФМ ви го презентираме во продолжение.

Untitled