„Ракометот во Португалија ја преживеа револуцијата – сега младите играчи сметаат дека може да напредуваат“

Репрезентацијата на Португалија ги започна подготовките за Европското првенство. Тие во рамки на подготвителниот период ќе учествуваат на турнир во Шпанија на кој ќе играат против Русија, против домаќинот и против Полска.

Левиот бек Фабио Магелаеш во интервју за португалските медиуми зборуваше за подготвеноста и очекувањата од првенството.

„После толку неуспешни обиди нашата мотивација за ЕП е огромна. Сакаме да покажеме дека имаме квалитет и дека почесто треба да играме на вакви тунири, тоа го заслужуваме. Мислам дека ракометот во Португалија ја преживеа револуцијата. Ова е забележливо според тоа што младите играчи веруваат дека тимот може да оди напред. Мотивацијата е видлива во резултатите на нашите младински тимови. Моето искуство ќе се обидам да го пренесам на младите ракометари. Сите сме малку вознемирени сега, но тоа е и добро, затоа што се чувствуваме одговорни“, изјави Магелаеш.

Репрезентацијата на Португалија во прелиминарната фаза за пласман во главната рунда ќе се бори со Франција, Норвешка и Босна и Херцеговина.