Радичевиќ и Неагу ја предводат листата на стрелците на СП

Јованка Радичевиќ заедно со репрезентативката на Романија, Кристина Неагу, се први стрелци на СП во Данска, двете ракометарки го делат првото место со 53 постигнати погодоци. Додека на третото место со 48 голови е полската репрезентативка, Каролина Кудлач.

Во утрешните натпревари репрезентацијата на Црна Гора игра против селекцијата на Франција за 7-то место, додека Романија ќе се соочи со Полска за бронзениот медал.

Name Goals Shots %
1 Montenegro Jovanka Radičević 53 73 73
Romania Cristina Neagu 89 60
3 Poland Karolina Kudłacz-Gloc 48 75 64
4 Democratic Republic of the Congo Christianne Mwasesa 45 87 52
Russia Anna Vyakhireva 68 66
6 Angola Natália Bernardo 43 60 72
Montenegro Katarina Bulatović 72 60
Netherlands Estavana Polman 72 60
Norway Nora Mørk 70 61
Tunisia Mouna Chebbah 80 54