ПСЖ и Монпелје најавија нова доминација, но сезоната тргна со спектакл во Тулуз (ВИДЕО)

Шампионот и вице-шампионот на Франција во првото коло од првенството остварија убедливи победи и најавија доминацијата во уште една сезона. ПСЖ беше успешен на гостувањето кај Истр, а Монпелје на домашен терен убедливо го надигра Кретеј.

Екипата која доста се засили летово, Екс имаше успешен почеток и славеше на гостувањето кај Шарт. Можеби мало изненадување е победата на Тулуз на домашен терен против Сент Рафаел, кој имаше слаб почеток на дуелот, а потоа немаше сили да ја надомести негативата.

Kako je počeo francuski šampionat u rukometu, uz komentar Sreten Rašković, sezona obećava!!!Kakav gol?!!!Tuluz – Sen Rafael 33:32#lidlstarligue Nori Benhalima FENIX Toulouse Handball Saint-Raphaël Var Handball – SRVHB

Публикувахте от Stevan Stevanović в Сряда, 4 септември 2019 г.

Капитенот на македонската репрезентација Кирил Лазаров својот натпревар со Нант го игра денеска против Данкерк со почеток во 20:45 часот.

ФРАНЦИЈА, ЛИДЛ СТАР ЛИГА

РЕЗУЛТАТИ ОД 1. КОЛО

Шамбери – Трембле 33:25 (16:13)

Шарт – Екс ан Прованс 25:29 (15:16)

Истр – ПСЖ 25:35 (11:17)

Иври – Ним 26:32 (10:16)

Монпелје – Кретеј 36:25 (16:12)

Тулуз – Сент Рафаел 33:32 (20:12)

ЧЕТВРТОК, 5 СЕПТЕМВРИ

20:45ч

НАНТ – ДАНКЕРК