Прогласенa најдобрaта седморка на четвртфиналето во ЛШ (ВИДЕО)

По одигрувањето на четвртфиналните натпревари од ЕХФ Велукс Лигата на шампионите, Европската ракометна федерација ја прогласи најдобрата седморка на колото. Во овој избор се најдоа пет ракометари чии клубови обезбедија пласман на завршниот турнир во Келн, и двајца кои беа елиминирани во четвртфиналната фаза.

Најдобрата седморка во четвртифиналето на ЕХФ Велукс Лигата на шампионите

Мирко Алиловиќ (голман, Веспрем)
Доминик Клајн ( лево крило, Кил)
Михал Јурецки (лев бек, Киелце)
Јоан Канељас (централен бек, Кил)
Ласло Наѓ (десен бек, Веспрем)
Ласе Сван (десно крило, Фленсбург)
Тин Контрец (пикер, ППД Загреб)

Best 7 | Quarter-finals – Leg 2 | VELUX EHF Champions League

These seven players gave it their all to reach the VELUX EHF FINAL4 and are all deserving of a place in the Best 7. However, only one can be crowned player fo the round and that is up to you: http://fans.vote/v/ACl4o0oldWQGK – Mirko Alilović (Veszprém Handball Team)LW – Dominik Klein (THW Kiel)LB – Michał Jurecki (Vive Tauron Kielce)CB – Joan Cañellas Reixach (Kiel)RB – Laszlo Nagy (Veszprem)RW – Lase Svan (SG Flensburg-Handewitt)LP – Tin Kontrec (RK Zagreb)

Публикувахте от EHF Champions League в Понеделник, 2 май 2016 г.

Еден од овие ракометари ќе биде одбран за играч на четвртфиналето, а вашиот глас можете да го дадете на следниов линк.