Прилеп славеше во “Автокоманда”

Во македонската супер лига во рамките од 12.коло екипата на РК Прилеп славеше во “Автокоманда” против Металург 2 со резултат 24:27 ( 14:15) во корист за ракометарите на Прилеп. Во изедначена борба гостите од Прилеп беа подобри од младите ракометари на Металург. Предводници во составот на Прилеп беа Ангеловски со осум и Мојсоски со шест погодоци. Во составот на Металург се истакнаа Борјан Маџовски и Мартин Манасков со шест погодоци.

Металург 2 – Прилеп 24:27 (14:15)

Металург 2: Блажевски, Даниловски, Бошковски, Бешлиевски 1, Бој.Маџовски 1, Костески 5, Гроздановски, Манасков 6, Велковски, Маркудов, Ставридис, Давитковски 1, Матијашиќ, Борј.Маџовски 6, Крстевски 2 и Палевски 2.      Седмерци: 2/7.   Исклучувања: 8 минути.

Прилеп: Михајлески, Тодоровски, Митревски, Ѓорѓиевски 3, Петковски 4, Цветковски 1, Мојсоски 6, Спасески, Трајкоски, Бозароски 3, Велески, Стефановски, Ангеловски 8, Божиновски, Талевски 2 и Јанески.    Седмерци: 4/5.   Исклучувања: 8 минути.

Резултати 12 коло.

РК Работнички – Преспа 27:24 ( 14:12)

РК Охрид – Зомимак М 28:33 (11:15)

Пелистер – Радовиш 37:33 (17:15)

Тинекс Пролет – Текстилец 42:19 (21:10)

Табела

Зомимак 33 ( -1 меч)

Прилеп 25

Металург 2 24 (-1меч)

Радовиш 18

Тинекс Пролет 18

Пелистер 18 ( -1 меч)

Охрид 17

Работнички 13

Преспа 6

Текстилец 0 ( -1 меч)