Преглед на колото: Целје го изненади Рајн Некар, Загреб останува во трка за место меѓу последните 16!

РК Целје Пивоварна Лашко 32-28 Рајн Некар Ловен

Преполната „Златорог“ арена беше сведок на уште еден спектакл од Лигата на ракометните шампиони. Целје бодрен од околу 4000 најверни навивачи го порази германскиот ракометен гигант Рајн Некар Ловен со 32-28(16-11).

Солидна одбрана и рационална игра во нападот на домаќините беа клучни за сензационалниот пораз на водечки тим во Бундеслигата. Лука Звижеј одлично го покриваше  Шмид, а Миклавчиќ и Слишковиќ беа на висина на задачата. По првите триесет минути, Целје имаше 4 голови предност.

Тренерот Јакобсен постојано ја менуваше одбранбената формација, но сето тоа беше безуспешно бидејќи во вториот дел ракометарите на Целје имаа и 7 голови предност. Во ниту еден момент од натпреварот не беше доведено во опасност прашањето околу победникот. На крај со четири голови предност словенците им се реваншираа на „лавовите“ за поразот минатиот четврток во Манхајм.
10501674_10152853918168486_617100762959261322_n
Целје Пивоварна Лашко: Lesjak, Skok 11 одбрани; Blagotinšek 1, Ivič 2, Žuran 1, Janc 4, Razgor 3/2, Marguč, Malus, Poteko 2, Miklavčič 7, Sliškovič 4, Zarabec 5, Kodrin 1, Kasal 1, Žvižej 1;
тренер: Branko Tamše

Рајн Некар Ловен: Landin , Rutschmann; Schmid 2, Gensheimer 7/4, Kneer, Sigurmannsson, Myrhol 4, Steinhauser, Larsen, Groetzki 1, Reinkind 1, Guardiola, Petersson 2, Ekdahl du Rietz 5
тренер: Nikolaj Jacobsen

РК Прво Плинарско Друштво Загреб 25 : 22 РК Мешков Брест

Во еден од најинтересните дуели од шестото коло, Загреб пред своите навивачи ја совлада белоруската екипа Мешков Брест со 25-22. Иако составот на Веселин Вујовиќ настапи без Мандалиниќ и Павловиќ, ударните леви бекови во хрватскиот состав, сепак со одличната 5-1 одбрана со потписот на црногорскиот стратег, Загреб имаше три голови предност на полувреме 11-8. Доминацијата во играта Загреб ја задржа до 48-та минута кога последен пат имаше највисока предност на натпреварот од шест голови 21-15.

Во последните 10 минути Загреб влезе растеретен, што го чинеше неизвесна завршница. Расположените крила на белорусите и грешките во нападот им овозможија на ракометарите на Мешков да се борат за нерешен резултат, иако имаа шанси и да го изедначат резултатот среќата им го сврте грбот на белорусите во одлучувачките три минути од натпреварот за конечни 25-22.

10635747_730108927075292_5342284271890861865_n

ППД Загреб: Ivić (4 одбрани), Stevanović (8 одбрани); Mihić 3, Brozović 1, Stepančić 2, Šprem 1, Čorić, Šebetić 2, Raković 1, Horvat 6, Šušnja 1, J. Valčić 1, T. Valčić, Obranović 4, Vuglač 3, Lukačec

Мешков Брест: Pešić (12 одбрани), Čarapenka, Babičev, Božović, Manojlović 5, Kamišik, Špiler, Nikulenkau, Stojković 9, Šumak, Vukić, Baranau, Rutenka 4, Razgor 2, Šilović 3, Astrašapkin

 

ТХВ Kил 33 : 29 ПСЖ Хандбол

Кил го повтори натпреварот од минатата недела и повторно го совлада парискиот гигант ПСЖ со 33-29, овојпат пред своја публика.

Почетокот на натпреварот им припадна на французите, пред се благодарение на одличните одбрани на Омејер. По воведните пет минути ПСЖ беше во водство од 3-5.„Зебрите“ на овој натпревар настапија без Палмерсон и Јиха клучната бековска двојка од минатата сезона. Легендарниот француски голман го одржуваше водството на својот тим, кое во 20-та минута изнесуваше два гола предност 10-12, а на спротивната страна Сјостранд се обиде да го замени индиспонираниот Паличка на голот на Кил. До крајот на првиот дел, Кил имаше шанса да го изедначи резултатот во последните секунди, но Омејер повторно со одлична одбрана го запре ударот на Шпренгер и ги одведе парижаните на полувреме со 14-15.

Кил се обиде да ја промени одбраната, но 6-0 формацијата  му овозможи на Хансен лесно да ја полни мрежата на Сјостранд. Кон средината на второто полувреме Паличка со неколку одбрани најпрво му овозможи на својот тим да изедначи на 22-22, а подоцна да ја продолжи серијата до 25-22, благодарение на Дувњак и Канељас. Токму Дувњак ги реши сите дилеми околу победникот со погодокот за 32-27 и крај на надежите на ПСЖ за изненадување.

201511020102017_8

ТХВ Кил
Sjöstrand (15-38 минута, 2 одбрани), Palicka (1- 15, 38-60 минута, 6 одбрани), Sun (); Duvnjak (4) Ranke (), Toft Hansen (1), Sprenger (2), Weinhold, Wiencek (3), Ekberg (2), Lauge (1), Cañellas (9/4), Dahmke (), Klein (3), Vujin (8);  Тренер: Gislason
Парис Сент-Жермен Хендбол
Annonay (), Omeyer (1-60 минута, 20 одбрани); Melic (2), Accambray (1) Csaszar (), Vori (4), N’diaye (1), Barachet (4), Gojun (2), Gunnarsson, Abalo (), Hansen (8/2), Narcisse (4), Kopljar, M’tima (3), Bojinovic (ne); Тренер: Gardent

 

ТАБЕЛА И РЕЗУЛТАТИ


TИМ НАТПРЕВАРИ ГОЛОВИ РАЗЛИКА ПОЕНИ
T W D L

ГРУПА А

1. THW Kiel 6 5 0 1 186 : 164 (22) 10
2. Paris Saint-Germain Handba… 6 4 0 2 169 : 157 (12) 8
3. Naturhouse La Rioja 6 3 0 3 177 : 174 (3) 6
4. HC Prvo plinarsko drustvo … 6 3 0 3 136 : 140 (-4) 6
5. HC Meshkov Brest 6 2 0 4 160 : 164 (-4) 4
6. HC Metalurg 6 1 0 5 146 : 175 (-29) 2
22.11.2014
VS  РК МЕТАЛУРГ
 Натурхаус Ла Риоха
29 : 28
22.11.2014
VS  ТХВ КИЛ
 Рарси Сент-Жермен Хандбол
33 : 29
23.11.2014
VS  РК ППД ЗАГРЕБ
 РК Мешков Брест
25 : 23

ГРУПА Б

1. FC Barcelona 6 5 1 0 203 : 165 (38) 11
2. KIF Kolding Kobenhavn 6 4 2 0 177 : 149 (28) 10
3. SG Flensburg-Handewitt 6 3 0 3 174 : 177 (-3) 6
4. Orlen Wisla Plock 6 2 1 3 167 : 168 (-1) 5
5. Alingsas HK 6 1 0 5 146 : 172 (-26) 2
6. Besiktas MOGAZ HT 6 1 0 5 140 : 176 (-36) 2
20.11.2014
VS  АЛИНГСАС ХК
 Бешикташ Могаз ХТ
27 : 24
23.11.2014
VS  КИФ КОЛДИНГ КОПЕНХАГЕН
 ОРЛЕН ВИСЛА ПЛОК
30 : 30
23.11.2014
VS  ФК Барселона
 СГ Фленсбург-Хендевит
36 : 27
ГРУПА Ц
1. MKB-MVM Veszprém 6 6 0 0 174 : 153 (21) 12
2. HC Vardar 6 3 1 2 175 : 169 (6) 7
3. Rhein-Neckar Löwen 6 3 0 3 177 : 167 (10) 6
4. Montpellier Agglomeration … 6 2 2 2 188 : 193 (-5) 6
5. RK Celje Pivovarna Lasko 6 2 0 4 170 : 175 (-5) 4
6. Chekhovskie Medvedi 6 0 1 5 184 : 211 (-27) 1
22.11.2014
VS  MKБ-MВM ВЕСПРЕМ
 РК Вардар
32 : 24
22.11.2014
VS  Чековски Медведи
 МОНПЕЛЈЕ АГЛОМЕРАТИОН
33 : 34
23.11.2014
VS  РK ЦЕЛЈЕ ПИВОВАРНА ЛАШКО
 Рајн Некар Ловен
32 : 28

ГРУПА Д

 

1. KS Vive Tauron Kielce 6 6 0 0 188 : 162 (26) 12
2. MOL-Pick Szeged 6 5 0 1 169 : 157 (12) 10
3. Aalborg Handball 6 2 1 3 153 : 157 (-4) 5
4. HC Motor Zaporozhye 6 2 0 4 166 : 166 (0) 4
5. Kadetten Schaffhausen 6 1 1 4 158 : 181 (-23) 3
6. Dunkerque HB Grand Littora… 6 1 0 5 137 : 148 (-11) 2
20.11.2014
VS  Кадетен Шафхаузен
 РК МОТОР ЗАПОРОЖЈЕ
32 : 37
22.11.2014
VS  Данкерк ХБ Гранд Литорал
 MОЛ-ПИК СЕГЕД
24 : 25
23.11.2014
VS  KС ВИВЕ ТАУРОН КИЛЦЕ
 Алборг Хандбол
33 : 26