Прва машка лига: Четири екипи се во само шест бода

И после 8. коло во Првата машка лига има само една екипа која има максимален број на бодови. Бутел забележа и осма победа, а после осум одиграни средби вкупно четири екипи се во разлика од шест бода.

Во трка со Бутел и понатаму е Струга која има само еден пораз и тоа во директниот дуел уште на стартот на сезоната. Стружани играат сè подобро така што влагаат во форма и ќе бидат сериозна закана за лидерот.

Сепак, тука се и составите на Преспа и Текстилец кои не доцнат многу и лесно може до крајот на сезоната да бидат доволно голем предизвик за сите и да понудат интересно продолжение на сезоната.

ПРВА МАШКА ЛИГА

РЕЗУЛТАТИ ОД 8. КОЛО

МЛАДОСТ – ДЕЛЧЕВО ВАРДАР      29:25

КУМАНОВО – РИНИА М       33:28

ТИКВЕШ – ТЕКСТИЛЕЦ         22:28

РУДАР – БУТЕЛ         23:44

ПАРТИЗАН – СТРУГА            32:34

СПАРТАК – ВАРДАР НЕГОТИНО      24:36

ПРЕСПА – МЕТАЛУРГ ЈУНИОР         22:21