Прва машка лига: Бутел и Металург јуниор очекуваат нови бодови

Екипите коишто се најдобро позиционирани на табелата во Првата машка лига денеска и утре се очекува без поголеми проблеми да стигнат до нови бодови.

Дерби дуелот се игра утре во Струга каде што ќе гостува тимот од Ресен, а се очекува да биде интересно и во Штип каде што Текстилец го пречекува Куманово. Иако Металург јуниор е фаворит против ГРК Тиквеш, сепак, ова може да биде тежок дуел за домашните бидејќи кавадарчани сезонава веќе покажаа дека имаат квалитет.

ПРВА МАШКА ЛИГА, 7. КОЛО

САБОТА, 4 НОЕМВРИ

МЕТАЛУРГ ЈУНИОР – ГРК ТИКВЕШ        16ч

Сала: „Расадник“ во Скопје. Судии: Војо Христовски и Бобан Мајнов од Скопје. Делегат: Стево Костенчев од Скопје.

ТЕКСТИЛЕЦ – КУМАНОВО          16:30ч

Сала: ОУ „Тошо Арсов“ во Штип. Судии: Виктор Начевски и Даниело Божиновски од Скопје. Делегат: Петре Климкаров од Велес.

ВАРДАР НЕГОТИНО – ПАРТИЗАН          19ч

Сала: Гим. „Кирил и Методиј“ во Неготино. Судии: Адриана Здравковска и Сања Божиновска од Скопје. Делегат: Камер Металари од Скопје.

НЕДЕЛА, 5 НОЕМВРИ

БУТЕЛ СКОПЈЕ – ДЕЛЧЕВО ВАРДАР       12ч

Сала: „Радишани“ во Скопје. Судии: Лејла Јашар и Михаела Капсарева од Скопје. Делегат: Цане Куртовиќ од Скопје.

СТРУГА – ПРЕСПА           12:30ч

Сала: СОУ „Нико Нестор“ во Струга. Судии: Методија и Михајло Илиевски од Битола. Делегат: Сашо Јанулоски од Битола.

РИНИА М – РУДАР        16:30ч

Сала: ОУ „7 Март“ во Скопје. Судии: Бојан Дичоски и Ѓорѓи Василевски од Скопје. Делегат: Мамер Реџепи од Скопје.

ОДЛОЖЕН МЕЧ

СПАРТАК – МЛАДОСТ 09