По пет сезони заминува од Рајн Некар: Ларсен се сели во Фленсбург!

Данскиот репрезентативец Мадс Менса Ларсен, во новата сезона ќе остане во Бундес лигата, но ќе има нов клуб.

Тој би требало да го засили „данскиот“ клуб во Германија – Фленсбург, откако 28-годишниот лев бек кој ја освои титулата на Мундијалот со Данска, веќе се договорил за соработка со еден од најголемите ривали на „лавовите“.

Ларсен е член на Рајн Некар од 2014 година, но се чини дека не ги оправда во целост сите очекувања на челниците на „лавовите“.

Поранешниот член на Алборг, Копенхаген и Нордсјиланд, би требало да биде лидер во бековската линија на Фленсбург, заедно со Норвежанецот Горан Јоханесен и полскиот репрезентативец Микал Јурецки.