Почнува битката за ЕП 2018: Првите возбудувања се чекаат во Романија и во Данска

Денеска стартуваат средбите од квалификациите за Европското првенство кое следната година ќе се одржи во Франција. Македонија својата прва средба ќе ја одигра утре, а за утре се закажани уште три натпревари. Сите други дуели се играат денеска.

Ќе има голем број на средби коишто ќе привлечат внимание и ќе бидат интересни, а ова ќе биде само првиот од шестте дела од квалификациите коишто ќе финишираат во јуни.

Дуелите Романија-Австрија и Данска-Словенија се очекува да донесат поголема неизвесност додека на другите дуели фаворитите играат на домашен терен и не би требало да имаат поголеми проблеми за да стигнат до победа.

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП2018

ГРУПА 1

СРЕДА, 27 СЕПТЕМВРИ

ХРВАТСКА – ШВАЈЦАРИЈА         18:00ч

НОРВЕШКА – УКРАИНА               18:15ч

ГРУПА 2

СРЕДА, 27 СЕПТЕМВРИ

ПОЛСКА – ИТАЛИЈА      18:00ч

ЧЕТВРТОК, 28 СЕПТЕМВРИ

ЦРНА ГОРА – СЛОВАЧКА            17:00ч

ГРУПА 3

ЧЕТВРТОК, 28 СЕПТЕМВРИ

СРБИЈА – ФАРСКИ ОСТРОВИ    18:00ч

ШВЕДСКА – МАКЕДОНИЈА        18:30ч

ГРУПА 4

СРЕДА, 27 СЕПТЕМВРИ

РОМАНИЈА – АВСТРИЈА              19:00ч

ЧЕТВРТОК, 28 СЕПТЕМВРИ

РУСИЈА – ПОРТУГАЛИЈА             19:30ч

ГРУПА 5

СРЕДА, 27 СЕПТЕМВРИ

ЧЕШКА – ИСЛАНД          20:10ч

ДАНСКА – СЛОВЕНИЈА 21:00ч

ГРУПА 6

СРЕДА, 27 СЕПТЕМВРИ

ШПАНИЈА – ТУРЦИЈА   20:00ч

ГЕРМАНИЈА – ЛИТВАНИЈА         20:00ч

ГРУПА 7

СРЕДА, 27 СЕПТЕМВРИ

УНГАРИЈА – КОСОВО    18:00ч

ХОЛАНДИЈА – БЕЛОРУСИЈА      19:30ч