После 4. коло во ЛШ: Само Веспрем и Монпеље преживеаја на максимум

После средбите од 4. коло останаа само две екипи со максимално постигнување во четирите групи. Веспрем е единствениот тим кој има осум бода во двете групи со поквалитетните состави. Откако Вардар ремизираше кај ПИК Сегед, Веспрем остана тимот кој може да се задржи на максимум, а тоа успеа после големо надигрување со тимот на Кил.

Бод на гостување освоија ракометарите на Висла Плоцк и тоа на гостувањето кај тимот на ППД Загреб, додека денеска ПСЖ немаше никаков проблем против Целје и славеше на домашен терен.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 4. КОЛО

ГРУПА 1

ПИК СЕГЕД – ВАРДАР                                   26:26

КРИСТИЈАНШТАД – РАЈН НЕКАР             22:35

БАРСЕЛОНА – НАНТ                                      31:25

ППД ЗАГРЕБ – ВИСЛА ПЛОЦК                   28:28

ТАБЕЛА: 1. Барселона 7 бода; 2. Вардар 7; 3. Рајн Некар 6; 4. ПИК Сегед 5; 5. Нант 3; 6. ППД Загреб 2; 7. Висла Плоцк 1; 8. Кристијанштад 1.

ГРУПА 2

ВИВЕ КЈЕЛЦЕ – ФЛЕНЗБУРГ                        25:25

АЛБОРГ – БРЕСТ М.                                       20:23

ПСЖ – ЦЕЛЈЕ                                                     32:27

ВЕСПРЕМ – КИЛ                                              26:24

ТАБЕЛА: 1. Веспрем 8; 2. ПСЖ 6; 3, Флензбург 5; 4. Брест Мешков 4; 5. Кјелце 3; 6. Алборг 2; 7. Целје 2; 8. Кил 2.

ГРУПА 3

КАДЕТЕН – ГОРЕЊЕ                                       31:28

СКЈЕРН – АДЕМАР ЛЕОН                             33:25

ЕЛВЕРУМ – ДИНАМО Б.                              40:32

ТАБЕЛА: 1. Скјерн 6; 2. Горење 6; 3. Кадетен 4; 4. Елверум 4; 5. Адемар Леон 2; 6. Динамо Б. 2.

ГРУПА 4

СПОРТИНГ – ЧЕХ. МЕДВЕДИ                     31:30

БЕШИКТАШ – МОНПЕЉЕ                            32:36

МОТОР – МЕТАЛУРГ                                     28:28

ТАБЕЛА: 1. Монпеље 8; 2. Мотор 5; 3. Бешикташ 4; 4. Спортинг 4; 5. Металург 3; 6. Чех. медведи 0.