После шест кола во ЛШ: Вардар и Веспрем стојат цврсто на врвот

И после одигрувањето на 6. коло во Лигата на шампионите кај мажите нема поместување на позициите во групите А и Б. Вардар и Веспрем и понатаму се лидери со 11 бода така што во моментов ги предводат двете групи со поквалитетни тимови.

Според игрите коишто ги прикажуваат уште е рано да се суди кој тим ќе успее да заврши на врвот, но Вардар и Веспрем засега се најдобри. Вардар во конкуренција ги има Рајн Некар и Барселона, додека Веспрем ги има ПСЖ и Флензбург.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ – МАЖИ

РЕЗУЛТАТИ ОД 6. КОЛО

ГРУПА А

КРИСТИЈАНШТАД – ВАРДАР   23:26 (10:15)

БАРСЕЛОНА – ППД ЗАГРЕБ      32:22 (17:8)

ПИК СЕГЕД – РАЈН НЕКАР       31:34 (14:19)

ВИСЛА ПЛОЦК – НАНТ               30:32 (13:16)

ТАБЕЛА: 1. Вардар 11 бода (160:139); 2. Рајн Некар 10 (188:161); 2. Барселона 9 (186:164); 4. ПИК Сегед 7 (180:167), 5. Нант 7 (170:165); 6. ППД Загреб 2 (146:175); 7. Висла Плоцк 1 (164:187); 8. Кристијанштад 1 (154:190).

ГРУПА Б

ФЛЕНЗБУРГ – ЦЕЛЈЕ      33:28 (16:15)

ВЕСПРЕМ – АЛБОРГ      30:24 (16:10)

БРЕСТ М. – КИЛ               24:25 (14:12)

ПСЖ – КЈЕЛЦЕ            33:28 (18:16)

ТАБЕЛА: 1. Веспрем 11 (184:164); 2. ПСЖ 10 (184:164); 3. Флензбург 8 (168:157); 4. Брест Мешков 5 (162:164); 5. Кил 5 (139:153); 6. Кјелце 4 (169:170); 7. Целје 3 (180:196); 8. Алборг 2 (155:173).

ГРУПА Ц

ГОРЕЊЕ – ЕЛВЕРУМ      30:21 (14:12)

АДЕМАР – ДИНАМО Б.               32:29 (18:15)

СКЈЕРН – КАДЕТЕН Ш.  32:22 (13:13)

ТАБЕЛА: 1. Скјерн 8 (189:158); 2. Горење 8 (167:158); 3. Кадетен 6 (170:172); 4. Адемар 6 (162:167); 5. Елверум 6 (177:184); 6. Динамо Б. 2 (168:194).

ГРУПА Д

МОТОР З. – БЕШИКТАШ              28:22 (12:11)

МОНПЕЉЕ – СПОРТИНГ             33:32 (16:17)

МЕТАЛУРГ – ЧЕХ. МЕДВЕДИ     26:29 (12:17)

ТАБЕЛА: 1. Монпеље 12 (190:159); 2. Мотор 8 (171:152); 3. Бешикташ 5 (168:176); 4. Металург 5 (163:173); 5. Спортинг 4 (172:181); 6. Чеховски медведи 2 (159:182).