После две кола во ЛШ: Вардар, Веспрем и ПСЖ покажаа најмногу

После комплетирањето на 2. коло од Лигата на шампионите само три екипи од групите каде што се поквалитетните состави имаат максимален број бодови. Вардар, Веспрем и ПСЖ се трите екипи кои покажаа најмногу во првите две кола.

Иако се поминати само две кола веќе се гледаат тимовите од кои ќе може да се очекува нешто повеќе, па затоа е интересно да се види како изгледа табелата во секоја од групите после два меча.

Веќе следниот викенд кога се играат дуелите од 3. коло ќе може да се види дали ќе има поместување односно дали оние кои досега играа максимално ќе продолжат во ист стил.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ – 2. КОЛО

РЕЗУЛТАТИ

ГРУПА А

РАЈН НЕКАР – ВИСЛА ПЛОЦК   31:27

ВАРДАР – НАНТ               27:23

БАРСЕЛОНА – КРИСТИЈАНШТАД            31:29

ППД ЗАГРЕБ – ПИК СЕГЕД           23:28

ТАБЕЛА: 1. Вардар 4 бода (+8), 2. Рајн Некар 3 (+4); 3. Барселона 3 (+2); 4. ПИК Сегед 2 (+1)…

ГРУПА Б

ВЕСПРЕМ – ФЛЕНЗБУРГ               28:27

АЛБОРГ – ЦЕЛЈЕ              32:30

ПСЖ – БРЕСТ МЕШКОВ                32:28

КИЕЛЦЕ – КИЛ 32:21

ТАБЕЛА: 1. Веспрем 4 бода (+9); 2. ПСЖ 4 (+7); 3. Киелце 2 (+8); 4. Флензбург 2 (+2)…

ГРУПА Ц

ЕЛВЕРУМ – СКЈЕРН        27:32

ДИНАМО Б. – ГОРЕЊЕ 26:27

АДЕМАР – КАДЕТЕН      29:28

ТАБЕЛА: 1. Скјерн 4 бода (+16), 2. Горење 4 (+2), 3. Кадетен 2 (+5); 4. Адемар 2 (0)…

ГРУПА Д

ЧЕХОВСКИ МЕДВЕДИ – МОНПЕЉЕ        24:28

МЕТАЛУРГ – БЕШИКТАШ            27:31

СПОРТИНГ – МОТОР     23:31

ТАБЕЛА: 1. Мотор 4 бода (+19); 2. Монпеље 4 (+14), 3. Бешикташ  2 (0); 3. Спортинг 2 (-4)…