Пионерите тргнаа со новата сезона и ги покажаа квалитетите

Покрај средбите во Супер лигите во двете конкуренции и Првата машка лига минатиот викенд стартуваа и натпревари кај пионерите. Се играа дуели од 1. коло во машка конкуренција, а имаше неколку интересни резултати.

Два дуели од 1. коло не беа одиграни. Едниот е закажан за в четврток, додека другиот ќе добие дополнителен термин бидејќи беше одложен.

ПИОНЕРСКА ЛИГА МАЖИ

РЕЗУЛТАТИ ОД 1. КОЛО

ГРУПА 1

МЕТАЛУРГ ЈУНИОР – ШКУПИ   16:23 (6:9)

ШАМПИОН – АЕРОДРОМ 1       36:5 (18:1)

ВАРДАР – КУМАНОВО                 27:8 (14:4)

ВЕЛЕС 2009 беше слободен

ГРУПА 2

ВАРДАР ЈУНИОР – БИСИНОВ ВАРДАР 23:20 (8:9)

АЕРОДРОМ – МЕТАЛУРГ 1         одложено

ГРК ГОСТИВАР – КРОМАК          28 септември

ГРУПА 3

АСТРАИОН – ТЕКСТИЛЕЦ            24:12 (10:8)

МЛАДИНЕЦ – ГРК ТИКВЕШ        22:23 (10:12)

ТОРО СПОРТ – ДЕЛЧЕВО ВАРДАР           15:17 (6:8)

ГРУПА 4

ГОГО – ЈУНИОР ИВ-НИ 13:31 (6:17)

ЕНХАЛОН – ОХРИД 2013             13:13 (5:5)

ЕУРОФАРМ РАБОТНИК – ПРЕСПА ВАРДАР        12:19 (7:11)