ОФИЦИЈАЛНО: Арон Палмерсон во Веспрем

МВП играчот на последиот „фајнал фор“ турнир од Лигата на шампионите и еден од најдобрите централни бекови во светот, Арон Палмерсон, потпиша тригодишен договор со унгарскиот шампион. Според договорот Палмерсон ќе го облече дресот на Веспрем на 1ви јули 2015 година.

14240444371_23b8506248_z
Арон Палмерсон е роден 19 јули 1990 година, а своето деби во исландскиот шампионат го имал на 15 годишна возраст. Во 2009 потпишува за екипата на бундеслигашот Кил кој во тој момент е најдобриот клуб на светот, со репрезентацијата на Исланд освоил бронзен медал од Европското првенство во Австрија, а на Олимпискиот турнир во 2012 година е избран во „олстар“ тимот. Оваа година е избран за спортист на Исланд.