Никој не може да ги запре Колев и Ница

Ракометарките на Ница предводени од македонскиот стратег Марјан Колев забележаа нова победа во францускиот шампионат. Овојпат „жртва“ беше тимот на Ле Авр кој во Ница помина како „бос по трње“ и си замина со пораз од 34:19.

Најдобри поединки беа Мари Франсуа со 7 и Жанела Блонбу со 6 погодоци. Со оваа победа, Ница се наоѓа на третото место со биланс од 7 победи, 1 реми, 2 порази и 25 бодови само 1 помалку од второпласираниот тим Брест Бретањ и 4 помалку од Мец, две екипи кои играат во ЛШ.