Мундијалски предизвик: Младинците заминаа за Алжир (ФОТО)

Македонските младински репрезентативци летнаа за Алжир. Со прелет преку Истанбул, избраниците на Илија Темелковски се очекува да пристигнат околу 14-15 часот на африканскиот континент и да се подготват за првиот мундијалски предизвик, Русија.

Во групата освен Македонија и Русија, се и репрезентациите на Тунис, Шпанија, Буркина Фасо и Бразил. Ова е трет настап за нашата држава на младински машки мундијал. Во 1997 бевме 15-ти, во 2007 го освоивме 10-то место.