Одреден составот: На ЕП во Словенија ќе патуваат 17 младинки

Селекторот на женската младинска репрезентација на Македонија, Борче Марковски ги одреди ракометарките што ќе патуваат на Европското првенство, кое ќе се одржи од 27 јули во Целје, Словенија.

Марковски на подготовките во Маврово и во Автокоманда имаше на располагање 19 ракометарки, а двете кои отпаднаа од првичниот список се голманката на Куманово, Ивана Дичковиќ, и крилото на Вардар СЦЈС, Ана Станикеска.

Список на ракометарки:

СЛОБОДАНКА КИЦЕСКА – ВАРДАР СЦЈС
САНДРА МИТЕВСКА – ДЕЛЧЕВО ВАРДАР
САРА КОЛАРОВСКА – МЕТАЛУРГ
ЛЕОНИДА ГИЧЕВСКА – ВАРДАР СЦЈС
ИВА БОЖИНОВСКА – ВАРДАР СЦЈС
АНА ИВАНОВА – ВАРДАР СЦЈС
АНАСТАСИЈА МИЛЕВСКА – МЕТАЛУРГ
САРА СТЕФАНОВСКА – МЕТАЛУРГ
МАРИЈА ГУГУЉАНОВА – МЕТАЛУРГ
САШКА ФИЛИПОСКА – ВАРДАР СЦЈС
АНАСТАСИЈА НИКОЛОВСКА – ВАРДАР СЦЈС
ПЕНА ГРАМАТОВА – МЕТАЛУРГ
ВАСКА ГЛИГОРИЈАДИС – МЕТАЛУРГ
МАРИЈА ГАЈИЌ – МЕТАЛУРГ
ЈОВАНА ВЛАДЕВА – МЕТАЛУРГ
АЊА ВЕЛКОВА – ВАРДАР СЦЈС
МИХАЕЛА КАМЧЕСКА – ПРИЛЕП

Македонија е во исклучително тешка група на ЕП и ќе има вистински предизвици, европските и светски велесили, Норвешка и Русија, плус талентираната селекција на Хрватска. Прв противник на избраничките на Марковски ќе бидат врсничките од Хрватска.