Македонија со проверени сили на светскиот првак: Обрван го објави поширокиот список на ракометари!

Македонската ракометна репрезентација го започнува квалификацискиот циклус за Европското првенство 2016 од Скопје. На 29 април првиот противник на Македонија ќе биде светскиот шампион, репрезентацијата на Франција. Селекторот Обрван го објави поширокиот состав на ракометари кои се пријавени за првиот циклус од два натпревари во квалификациите за Полска 2016.

На списокот имаше место за:

1.Ристовски Борко
2.Ангелов Петар
3.Митревски Никола
4.Кимевски Стефан
5.Манасков Деан
6.Ојлески Гоце
7.Недановски Владо
8.Георгиевски Гоце
9.Костески Никола
10.Мојсовски Златко
11.Стоилов Стојанче
12.Пешевски Жарко
13.Павловски Игор
14.Маркоски Никола
15.Лазаров Филип
16.Талевски Филип
17.Неловски Марко
18.Марковски Велко
19.Јоноски Ацо
20.Мојсовски Наумче
21.Миркуловски Филип
22.Прибак Неманја
23.Стојчевски Никола
24.Кузмановски Горан
25.Лазаров Кирил
26.Вугринец Ренато
27.Митков Влатко
28.Мајнов Лазе