Македонија на две победи од ново Европско првенство

Со освојувањето на два бода од гостувањето на Исланд репрезентацијата на Македонија се најде во одлична позиција и сега е на две победи до сигурен пласман на Европското првенство во 2020 година.

Според сработеното на теренот за очекување и в недела да биде потврдена играта од Рејкјавик така што на тој начин ќе се дојде до чекор плус кон освојувањето на едно од првите две места кои носат директно на шампионатот.

После 3. коло кое е веќе комплетирано има интересен распоред на табелите во неколку од групите така што само мал дел од селекциите можат да бидат мирни што значи дека ќе мораат сериозно да ги сфатат задачите кои им претстојуваат.

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП 2020

ГРУПА 1

ПОЛСКА – ГЕРМАНИЈА                18:26

Јаросиевич 5, Гебала 4, Пилитовски 3 – Гензајмер 9, Грецки 6, Виде 3

КОСОВО – ИЗРАЕЛ         27:24

Дедај 10, Кабаши 5, Терзиќи 4 – Хамами 6, Померанц 5, Хершкович 3

САБОТА, 13 АПРИЛ

14:00ч

ГЕРМАНИЈА – ПОЛСКА

НЕДЕЛА, 14 АПРИЛ

19:00ч

ИЗРАЕЛ – КОСОВО

ТАБЕЛА: 1. Германија 6 бода (93:53); 2. Полска 2 (79:64); 3. Израел 2 (70:88); 4. Косово 2 (54:91).

ГРУПА 2

БЕЛГИЈА – ШВАЈЦАРИЈА            25:28

Д. Кеџиора 6, Б. Кеџиора 4, Робинс 3 – Шмид 7, Лир 6, Сидорович 5

СРБИЈА – ХРВАТСКА      25:25

В. Илиќ 4, Кукиќ 4, Пешиќ 4 – Дувњак 6, Мамиќ 4, Карачиќ 3

НЕДЕЛА, 14 АПРИЛ

14:00ч

ШВАЈЦАРИЈА – БЕЛГИЈА

20:30ч

ХРВАТСКА – СРБИЈА

ТАБЕЛА: 1. Хрватска 5 бода (86:78); 2. Швајцарија 2 (85:80); 3. Србија 2 (76:81); 4. Белгија 1 (77:85).

ГРУПА 3

РЕЗУЛТАТИ ОД 3. КОЛО

ИСЛАНД – МАКЕДОНИЈА          33:34

Палмарсон 12, Гунарсон 7, Гудмундсон 4 – Георгиевски 8, Манасков 8, Лазаров 6

ГРЦИЈА – ТУРЦИЈА        22:26

Милонас 7, Илијопулос 6, Цирас 4 – Бичер 7, Ерсин 4, Пеливан 4

НЕДЕЛА, 14 АПРИЛ

16:00ч

ТУРЦИЈА – ГРЦИЈА

20:00ч

МАКЕДОНИЈА – ИСЛАНД

ТАБЕЛА: 1. Македонија 4 бода (91:88); 2. Исланд 5 (101:77); 3. Турција 2 (75:86); 4. Грција 2 (71:87).

ГРУПА 4

ЧЕТВРТОК, 11 АПРИЛ

ЕСТОНИЈА – ЛЕТОНИЈА               18:24

Јанима 4, Том 4, Јохансон 2 – Стразинс 4, Крејберг 4, Кристопанс 3

ХОЛАНДИЈА – СЛОВЕНИЈА       26:27

Бомхувер 8, Јери 6, Шаген 4 – Јанц 9, Вердинек 4, Маргуц 3

НЕДЕЛА, 14 АПРИЛ

14:10ч

ЛЕТОНИЈА – ЕСТОНИЈА

17:00ч

СЛОВЕНИЈА – ХОЛАНДИЈА

ТАБЕЛА: 1. Словенија 6 бода (85:67); 2. Летонија 4 (74:70); 3. Холандија 2 (86:81); 4. Естонија 0 (63:90).

ГРУПА 5

ЧЕШКА – БЕЛОРУСИЈА 30:31

Бабак 8, Бечвар 5, Хртка 4 – Каралек 5, Шилович 5, Јуринок 5

ФИНСКА – БИХ                26:30

Гранлунд 5, Хелакоски 5, Таминен 5 – Прце 10, Паниќ 7, Буриќ 4

НЕДЕЛА, 14 АПРИЛ

16:00ч

БЕЛОРУСИЈА – ЧЕШКА

17:00ч

БИХ – ФИНСКА

ТАБЕЛА: 1. Чешка 4 бода (86:78); 2. Белорусија 4 (87:80); 3. БиХ 4 (80:80); 4. Финска 0 (47:58).

ГРУПА 6

РОМАНИЈА – ЛИТВАНИЈА         28:23

Григорас 8, Бујор 6, Симицу 4 – Бабарскас 3, Думциус 3, Трухановичиус 3

ПОРТУГАЛИЈА – ФРАНЦИЈА     33:27

Родригез Ареја 6, Брито Дуарте 5, Портела 4 – Ремили 7, Фабрегас 3, Гигу 3

НЕДЕЛА, 14 АПРИЛ

15:30ч

ЛИТВАНИЈА – РОМАНИЈА

17:30ч

ФРАНЦИЈА – ПОРТУГАЛИЈА

ТАБЕЛА: 1. Португалија 6 бода (78:63); 2. Франција 4 (100:81); 3. Романија 2 (62:75); 4. Литванија 0 (73:94).

ГРУПА 7

ИТАЛИЈА – СЛОВАЧКА                26:23

Сонерер 7, Арчиери 3, Парисини 3 – Ј. Микита 6, М. Микиа 5, Бријатка 4

РУСИЈА – УНГАРИЈА     19:25

Дибиров 5, Санталов 4, Кисељев 3 –  Балог 5, Банхиди 5, Шита 4

НЕДЕЛА, 14 АПРИЛ

16:00ч

УНГАРИЈА – РУСИЈА

17:00ч

СЛОВАЧКА – ИТАЛИЈА

ТАБЕЛА: 1. Унгарија 6 бода (85:63); 2. Русија 4 (75:66); 3. Италија 2 (68:87); 4. Словачка 0 (66:78).

ГРУПА 8

УКРАИНА – ФАРСКИ ОСТРОВИ               30:19

Онуфриенко 6, Козакевич 5, Остроушко 4 – Гунарсон 5, Селвиг 5, Јохансен 4

ЦРНА ГОРА – ДАНСКА             32:31

Ласица 7, Липовина 5, Шеваљевиќ 5 – Хансен 8, Сван 7, Захаријасен 6

САБОТА, 13 АПРИЛ

17:45ч

ФАРСКИ ОСТРОВИ – УКРАИНА

20:15ч

ДАНСКА – ЦРНА ГОРА

ТАБЕЛА: 1. Данска 4 бода (96:73); 2. Украина 4 (83:73); 3. Црна Гора 3 (80:84); 4. Фарски острови 1 (60:89).