ЛИСТА НА СТРЕЛЦИ: Анчева блескаше и во плеј-аутот, го освои првото место

Ракометарката на Гевгелија која имаше одлична форма во регуларниот дел од сезоната и беше најдобар стрелец го потврди истото и во плеј-аут лигата. Со 76 погодоци на осум меча таа беше убедливо најефикасната ракометарка.

Анчева имаше просек од 9,5 гола по натпревар што беше убедливо најдоброто остварување така што се најде осамена на врвот на табелата каде што е следена од Наталија Манева и Марија Николовска.

ЖЕНСКА ЛИГА, ПЛЕЈ-АУТ

ЛИСТА НА СТРЕЛЦИ (ТОП 10)

76 – Марија Анчева (Гевгелија)

71 – Наталија Манева (Овче Поле СУ)

65 – Марија Николовска (Спартак)

59 – Елена Вучевска (Овче Поле СУ)

56 – Ангела Цветановска (Цемс)

55 – Анастасија Николовска (Спартак)

54 – Стефанија Павловска (Овче Поле СУ)

52 – Михаела Камческа (Деспина)

51 – Лилјана Рипилоска (Деспина)

50 – Јана Донева (Цемс)