Лига на шампиони: Барселона и Кил ќе гледаат од највисоко до февруари

Одигрувањето на сите средби од 10. коло во Лигата на шампионите донесе и формирање на табелите во Групите А и Б каде што остануваат уште четири кола за добивање на патниците во четврт-финалето и за оние тимови кои ќе мораат во осминафиналето во оваа сезона.

Според ситуацијата на табелата највисоко се Барселона во Групата А и Кил во Групата Б. Сепак, ниту едните ниту другите не можат да бидат сигурни бидејќи се работи за мала разлика и за уште многу натпревари до крајот така што може да дојде до големо поместување.

Затоа, пак, Лигата на шампионите финишираше за екипите кои играа во Групите Ц и Д. Осум состави завршија со игрите, а четири ќе имаат плеј-оф разигрување во февруари.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ

РЕЗУЛТАТИ ОД 10. КОЛО

ГРУПА А

ПИК СЕГЕД – ППД ЗАГРЕБ       33:23

Кањелас 5, Бомбач 4, Калман 4 – Гаџа 7, Хрстиќ 3, Шипиќ 3

ПСЖ – БАРСЕЛОНА       32:35

Хансен 8, Сагосен 8, Н. Карабатиќ 5 – Циндриќ 6, Палмарсон 6, Мем 5

ФЛЕНЗБУРГ – АЛБОРГ 29:32

Јоханесен 5, Јепсон 4, Захаријасен 4 – Мелгард 7, Смарасон 7, Бартолд 7

ЕЛВЕРУМ – ЦЕЛЈЕ           37:26

Сандел 6, Гудјонсон 6, Фредриксен 6 – Хорцен 5, Гребенц 4, Маргуч 3

ТАБЕЛА: 1. Барселона 18 бода (356:278); 2. Пик Сегед 17 (297:251); 2. ПСЖ 16 (314:277); 4. Алборг 10 (302:311); 5. Флензбург 7 (265:274); 6. Целје 6 (251:302); 7. Елверум 3 (258:294); 8. ППД Загреб 3 (238:294).

ГРУПА Б

МОТОР ЗАПОРОЖЈЕ – ПОРТО      33:29

Сорока 10, Маласинскас 6, Бабичев 4 – Бранкињо 6, Гомез 6, Мартинс 5

КЕЛЦЕ – МЕШКОВ БРЕСТ       30:24

Јанц 7, Вујовиќ 6, Карачиќ 4 – Акамбре 6, Ѓукиќ 5, Обрановиќ 4

КИЛ – МОНПЕЛЈЕ            33:32

Билик 8, Екберг 7, Нилсон 4 – Порт 7, Ричардсон 6, Бос 5

ВАРДАР – ВЕСПРЕМ      29:38

Атман 7, Чупиќ 4, Калараш 4 – Ненадиќ 11, Мацковшек 5, Мораеш 4

ТАБЕЛА: 1. Кил 16 бода (314:282); 2. Веспрем 14 (333:288); 3. Келце 12 (302:274); 4. Монпелје 11 (277:274); 5. Порто 10 (286:295); 6. Вардар 9 (286:321); 7. Мотор Запорожје 4 (297:323); 8. Мешков Брест 4 (274:303).

ГРУПА Ц

ЕУРОФАРМ РАБОТНИК – БИДАСОА ИРУН           25:23

Остроушко 8, Ѓукиќ 5, Маркоски 4 – Сери 9, Рено-Давид 4, Каверо 2

СПОРТИНГ – САВЕХОФ            27:20

Фраде 6, Јонеа 5, Валдез 5 – Карлсон 5, Едвардсон 4, Богојевиќ 3

ТАТРАН ПРЕШОВ – КОКС        30:19

Муњоз Кабезон 8, Страновски 5, Грзентиќ 4 – Таминен 8, Сирјала 3, Гуглета 2

ТАБЕЛА: 1. Бидасоа Ирун 15 бода (297:246); 2. Спортинг 14 (309:265); 3. Савехоф 12 (268:278); 4. Татран Прешов 7 (260:279); 5. Еурофарм Работник 6 (265:279); 6. Кокс 6 (239:290).

ГРУПА Д

КРИСТИЈАНШТАД – ВИСЛА ПЛОЦК            24:20

Хринц 10, Гудмундсон 4, Нифјал 4 – Млакар 7, Чаплински 3, Матулиќ 3

ЧЕХОВСКИ МЕДВЕДИ – КАДЕТЕН ШАФХАУЗЕН          29:27

К. Котов 7, А. Котов 5, Фурцев 4 – Фримел 8, Кител 4, Марос 4

ГОГ – ДИНАМО БУКУРЕШТ       31:32

Ларке 10, Питлик 7, Нилсен 4 – Банур 9, Кудуз 7, Вујиќ 6

ТАБЕЛА: 1. Динамо Букурешт 17 бода (298:256); 2. Висла Плоцк 11 (267:260); 3. Гог 9 (310:319); 4. Кристијанштад 9 (283:298); 5. Чеховски медведи 8 (280:308); 5. Кадетен Шафхаузен 6 (280:277).