Легендарниот Бернард Кемпа полни 95 години

Bernhard_KempaЛегендарниот поранешен германски репрезентативец и тренер, Бернард Кемпа, денеска ќе го прослави својот 95 роденден. Кемпа се смета за еден од творците на модерниот ракомет, носител е на титулите Светски шампион 1952, 1955 (ракомет на трева) и 1954(ракомет во сала).
Бернард Кемпа беше ракометар и тренер на Гепинген, каде во 1960 година го освои Купот на победниците на куповите.
Тој ќе остане запаметен како првиот ракометар кој во модерниот ракомет го воведе популарниот „цепелин“ наречен Кунг-фу, или на германски Кемпа, кој и денеска претставува најатрактивен потег во ракометот.

На крајот на својата кариера Кемпа лансираше линија на ракометна спортска опрема која го носи неговото име.

 

krecmar kempatopka kempa