Ларвик уште долго ќе ја памети Лејно! (ВИДЕО)

Француската интернационалка на голот на ЖРК Вардар, Амандин Лејно имаше фантастичен двомеч во четвртфиналето против Ларвик, и беше една од најзаслужните за пласманот на Вардар на завршниот турнир во Будимпешта. По одличната партија во Скопје во која имаше 20 интервенции, Лејно ја спушти ролетната и во Ларвик, и со 17 одбрани повторно беше во цетарот на вниманието. Токму една од тие обдрани повторно се најде на врвот во изборот на ЕХФ на најдобри пет одбрани на колото.
Покрај Лејно, во изборот на најдобри пет одбрани на колото влегоа и:

5. Сандра Тофт (Ларвик)
4.Катрина Лунде (Ростов Дон)
3.Ева Киш ( Ѓер)
2. Јелена Грубишиќ ( ЦСМ Букурешт)
1. Амандин Лејно (Вардар)

Top 5 Saves | Quarter-final – Leg 2 | Women's EHF Champions Le…

For the second week in a row it's Amandine Leynaud who pulls off the most spectacular stops and leads the Top 5 Saves!Know anyone who could replicate any of these saves on the court?HC Vardar – Women CSM Bucuresti Oficial Katrine Lunde Larvik Håndballklubb Győri Audi ETO KC hivatalos oldal

Публикувахте от EHF Champions League в Вторник, 12 април 2016 г.