Лазаров со шест голови го стартуваше “Супер Глоуб”

Бранителот на титулата на “Супер Глоуб” турнирот во Доха, екипата на Барселона, со победа ја започна одбраната на титулата. Очекувано, убедливо беше совладана екипата на Ал Саад со 34:25 (17:12).

Екипата на Ал Саад имаше сили за половина полувреме против Барселона, по што каталонците ја превземаа контролата на натпреварот и рутински стигнаа до првата победа на овогодинешното издание на “Супер Глоуб”.

Лазаров и Сигурдсон постигнаа по шест голови во екипата на Барселона.

Во првиот натпревар од утрешната програма Барселона во 13:00 часот игра против екипата на Сиднеј Универзити од Австралија.