Лазаров и Нант со победнички крај на сезоната

Екипата на Нант каде настапува Кирил Лазаров, во последното коло од најсилната лига на Франција се сретна со Данкерк. На гости, минатогодишниот европски вицепрвак победи со 28:25 и така ја заврши сезоната со победа, но и со пласман во Купот на ЕХФ, иако јасно е дека ќе се аплицира и за вајлд карта за ЛШ.

Лазаров имаше одлична партија и беше трет стрелец за својот тим со постигнати четири гола. Данкерк и покрај поразот достојно му парираше на противникот. Тргна цврсто и во чекор ги следеше головите на Нант. Гостите како фаворити конечно излегоа од сенката и по дваесетина минути започнаа да се стекнуваат со предност која на полувреме гласеше 16:14.

Поминаа седум минути од второто полувреме и Нант веќе започна да влегува во поголема позитива. Дојде до три гола предност кои набрзо прераснаа во четири, па во пет и Данкерк веќе не се врати во игра. Тие успеваа само да се одржуваат до некои три гола негатива со која и го завршија дуелот.

Давид Балагер погоди седум, а Николас Турна му се придружи со пет, додека Арно Сиферт имаше 14 интервенции.