Крај на сезоната за десниот бек: СТОП за Митков и Брегенц од Вест Виен

Тимот на Брегенц каде што настапува поранешниот македонски репрезентативец Влатко Митков, ја заврши сезоната во австрискиот шампионат.

Брегенц по поразот натпревар на гости кај Вест Виен, тимот на Митков загуби и на домашен терен од истиот ривал 21-25.

Десниот бек даде еден погодок, но имаше и пет асистенции, но тоа не беше доволно да се продолжи во полуфиналето од плеј-офот.