Кој ќе игра за Обрван во неделата на ЕХФ?

Откако ги отпиша искусните репрезентативци Ангелов, Мојсоски и Велко Маркоски, селекторот на македонската сениорска репрезентација се соочува со нови проблеми. Вчера од таборот на германскиот тим Вецлар пристигна вестa дека Филип Миркуловски, еден од преостанатите клучни играчи во дресот на Македонија, има повреда на препоните поради која ќе мора да паузира најмалку една недела. Денес македонските медиуми се приклучија на шпекулациите дека првата опција на пикерската позиција Стојанче Стоилов ќе го пропушти Европското првенство во Полска. Иако се уште е рано за такви прогнози, минимални се шансите кружниот напаѓач на македонскиот шампион, Вардар, да настапи на ЕХФ неделата.
Доколку се додаде фактот дека од последната успешна одбрана на Борко Ристовски во францускиот шампионат помина еден месец, и новиот помошник тренер на Шамбери, Данило Брестовац одлучи предност да им даде на клупските обврски, македонскиот селектор ќе има сериозни проблеми да состави конкурентен тим за претстојните натпревари против Хрватска и Црна Гора.