Кил, Флензбург, Магдебург и остнатите фаворити без проблем до 1/8 финале на германскиот Куп

Изминатиот викенд во Германија се одиграа напреварите од првото и второто коло на германскиот Куп, а сите фаворити без проблеми ги поминаа двете пречки на патот до осминафиналето.

Кил, Магдебург, Вецлар, Минден, Гепинген, Рајн Некар, Фуксе Берлин, Ерланген, Битенхајм, Балинген, Флензбург, Хановер, Мелсунген, Лајпциг, Фризенхајм и Бергишер се елипите кои ќе играат во осминафиналната фаза.

Она што е интересно е што Фризенхајм го елиминира Гумерзбах со 32:31, а силниот Гепинген се намачи со Римпар и победи само со 30:28.