Квалификации за ЕП: БиХ очекува нов триумф, денеска против Чешка

Репрезентациите кои се дел од квалификациите за Европското првенство во 2020 година денеска и утре ги имаат средбите од 2. коло. Според распоредот на натпреварите за денеска се предвидени пет дуели.

Според пресметките вниманието го добиваат дуелите меѓу БиХ и Чешка и меѓу Словачка и Русија. Со победата во Белорусија репрезентативците на БиХ сега најавија интересен дуел и против Чесите, па на домашен терен можат да приредат уште еден интересен дуел. Оттаму на овој меч сигурно ќе биде возбудливо.

Словачка и Русија можат исто така да одиграат интересна средба и тука „вардарци“ се очекува одново да бидат во прв план.

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП 2020

ГРУПА 1

1.КОЛО

ПОЛСКА – КОСОВО        37:13

Пачковски 6, Чувара 5, Дачек 5 – Терзики 4, Јупа 3, Тахирукај 2

ГЕРМАНИЈА – ИЗРАЕЛ 37:21

Генсхајмер 7, Рајхман 7, Кун 4 – Померанц 5, Леви 3, Коен 2

2.КОЛО

28.10.2018/19:30ч

КОСОВО – ГЕРМАНИЈА

28.10.2018/19:45ч

ИЗРАЕЛ – ПОЛСКА

ГРУПА 2

1.КОЛО

СРБИЈА – БЕЛГИЈА         27:27

Кукуќ 6, Илиќ 5, Мосиќ 5 – Кедзиора 7, Робинс 6, Дансе 3

ХРВАТСКА – ШВАЈЦАРИЈА         31:28

Циндриќ 6, Степанчиќ 6, Хорват 5 – Шмид 8, Марос 5, Милошевиќ 5

2.КОЛО

28.10.2018/13:15ч

ШВАЈЦАРИЈА – СРБИЈА

28.10.2018/15:45ч

БЕЛГИЈА – ХРВАТСКА

ГРУПА 3

1.КОЛО

ИСЛАНД – ГРЦИЈА        35:21

Елисон 6, Арнарсон 5, Гунарсон 5 – Илиопулос 4, Милонас 4, Пападионисиу 4

МАКЕДОНИЈА – ТУРЦИЈА          31:27

К. Лазаров 8, Манасков 6, Георгиевски 4 – Бичер 6, Озтурк 5, Пекташ 5

2.КОЛО

28.10.2018/15:00ч

ТУРЦИЈА – ИСЛАНД

28.10.2018/16:00ч

ГРЦИЈА – МАКЕДОНИЈА

ГРУПА 4

1.КОЛО

СЛОВЕНИЈА – ЛЕТОНИЈА            27:21

Јанц 5, Шоштариќ 5, Бомбач 3 – Версаков 6, Кристопанс 4, Јурдз 3

ХОЛАНДИЈА – ЕСТОНИЈА           35:25

Адамс 6, Баијенс 5, Шаген 5 – Том 7, Парт 4, Јанима 3

2.КОЛО

28.10.2018/14:10ч

ЛЕТОНИЈА – ХОЛАНДИЈА

28.10.2018/18:30ч

ЕСТОНИЈА – СЛОВЕНИЈА

ГРУПА 5

1.КОЛО

ЧЕШКА – ФИНСКА         31:27

Бабак 7, Каспарек 5, Хрстка 4 – Таминен 10, Броман 3, Гранлунд 3

БЕЛОРУСИЈА – БИХ       29:30

Ваилупау 6, Пухоуски 5, Гајдученко 4 – Нуиќ 7, Прце 6, Карачиќ 5

2.КОЛО

27.10.2018/16:00ч

ФИНСКА – БЕЛОРУСИЈА

27.10.2018/20:00ч

БИХ – ЧЕШКА

ГРУПА 6

1.КОЛО

ПОРТУГАЛИЈА – РОМАНИЈА    21:13

Мореира 3, Роча 3, Амадор Салина 2 – Ротару 5, Чепреги 4, Феници 1

ФРАНЦИЈА – ЛИТВАНИЈА          42:27

Кошето 9, Гребил 6, Мем 4 – Думциус 7, Барбаскас 4, Бернатонис 3

2.КОЛО

28.10.2018/15:30ч

ЛИТВАНИЈА – ПОРТУГАЛИЈА

28.10.2018/17:00ч

РОМАНИЈА – ФРАНЦИЈА

ГРУПА 7

1.КОЛО

УНГАРИЈА – СЛОВАЧКА              30:22

Банхиди 6, Бока 5, Балог 4 – Страновски 7, Сланинка 5, Урбан 3

РУСИЈА – ИТАЛИЈА        34:20

Кисељев 5, Куретков 5, Дибиров 4 – Паризини 5, Сонерер 4, Булзамини 3

2.КОЛО

27.10.2018/18:00ч

СЛОВАЧКА – РУСИЈА

27.10.2018/18:45ч

ИТАЛИЈА – УНГАРИЈА

ГРУПА 8

1.КОЛО

ЦРНА ГОРА – ФАРСКИ ОСТРОВИ           24:24

Божовиќ 5, Шеваљевиќ 4, Вујовиќ 4 – Берг Хансен 6, Гунарсон 6, Нордберг 3

ДАНСКА – УКРАИНА     30:24

Маркусен 5, Лауге Шмит 4, Олсен  – Онуфриенко 5, Акименко 3, Остроушко 3

2.КОЛО

27.10.2018/16:10ч

ФАРСКИ ОСТРОВИ – ДАНСКА

28.10.2018/17:30ч

УКРАИНА – ЦРНА ГОРА.